contact@aurenis.cz

5 plusů pro šperky z chirurgické oceli

Asi ne náhodou se šperky z chirurgické oceli dostaly na top pozici v žebříčku oblíbenosti materiálu klenotů. Chirurgická ocel má téměř dokonalé vlastnosti, a proto se používá nejen v chirurgii, na výrobu tělních implantátu, ale právě i na výrobu šperků. V obou případech se totiž předpokládá, že jsou šperky, nástroje či pomůcky často či neustále ve styku s lidským tělem. A na tom nám hodně záleží.

Proč jsou šperky z chirurgické oceli tak top?

Jednoduše proto, že má chirurgická ocel spoustu vynikajících vlastností a navíc šperky vyrobené z oceli dobře vypadají. Které vlastnosti chirurgické oceli to jsou?

  1. + Vysoká odolnost a tvrdost – šperky z chirurgické oceli nelze tak jednoduše ohnout, polámat, poškrábat či odřít jako například stříbrné šperky.
  2. Antikorozní povrch, který neoxiduje, je rezistentní i vůči slané vodě, dobře se s ním pracuje a lze jej obarvit či pozlatit (barva či zlato na špercích krásně drží a neslupuje se).
  3. Antialergennost – šperky nedráždí pokožku, nevyvolávají žádnou reakci ve styku s tělem či tělními tekutinami, chirurgická ocel neuvolňuje jednotlivé složky do kůže jako jiné kovy.
  4. + UV ochrana – šperky z chirurgické oceli mají vlastní UV ochranu, tudíž nemění barvu ani při vystavení slunečnímu záření.
  5. Cenová dostupnost – šperky z chirurgické oceli jsou oproti zlatým a někdy i stříbrným opravdu levné.

Proč se oceli u šperků říká „chirurgická“?

Na výrobu šperků se používá ocel třídy 316L, což je normou stanovená nerez-ocelová slitina železa, uhlíku, chromu, niklu, molybdenu a v malé míře také manganu, křemíku, fosforu a síry. Přívlastek „chirurgická“ získala ocel kvůli výrobě nástrojů původně v chirurgii, dále ve farmaceutickém průmyslu (tělní implantáty) a až později se dostala i do šperkařství. Tatáž ocel se využívá i pro výrobu piercingů, u nichž musí být splněny veškeré výše zmíněné požadavky.

Chirurgická ocel a šperky z ní jsou tedy ideální pro osoby s vyšší citlivostí na kovy. Naopak těmto osobám se nedoporučuje nosit bižuterii, která má vyšší podíl niklu či niklových solí, a tudíž může pokožku dráždit. Samotná ocel typu 316L sice malé množství niklu také obsahuje, ale povrchová vrstva oceli vzniklá leštěním působení tohoto niklu zabraňuje.

Co je lepší, zlaté, nebo pozlacené šperky z oceli?

Povrch šperků z chirurgické oceli bývá lesklý, matný či broušený, případně ještě zlacený či barvený. Zlacení ocelových šperků žlutým či růžovým zlatem se provádí tzv. IPG ionizací, barvení pak PVD technologií neboli elektromagnetickým leštěním. Síla pozlacení je do jednoho mikronu. Pozlacené šperky z chirurgické oceli se nedoporučuje nějak zvlášť dále leštit. Oproti klasickému zlatu ale mají tyto ocelové šperky delší životnost kvůli již zmíněné odolnosti a tvrdosti. To je vhodné zohlednit při nákupu prstenů a náramků z chirurgické oceli, které jsou více vystaveny možnostem mechanického poškození než náušnice či náhrdelníky. Zlaté šperky ale mají jednoznačně větší hodnotu, čemuž logicky odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena oproti ocelovým šperkům.

Jen na okraj poznamenáváme, že údajně podle teorie jin a jang jsou šperky z chirurgické oceli na těle energeticky neutrální. Stříbrné šperky mají spíše jinovou složku, dodávají tedy více ženské energie, kdežto zlaté šperky zase jangovou složku, tj. mužské energie. 

Na co si dát u chirurgické oceli pozor

Pokud máte rádi výrazné či masivní šperky, měli byste mít na paměti první zmíněnou vlastnost chirurgické oceli. Je opravdu tvrdá a odolná. To znamená, že když se někde prstenem, náramkem, náhrdelníkem či jiným ocelovým šperkem zaháknete či o něco zavadíte, můžete přijít i k úrazu. Někdy bohatě postačí zavadit náušnicemi z chirurgické oceli o svetr.

Zlváště u piercingů se doporučuje dbát na kvalitu, aby bylo riziko úniku niklu opravdu vyloučeno. Pokud si chcete být jistí, že po vpichu zabráníte jakékoli reakci, doporučuje se nejméně 6 týdnů nosit plastový propichovací nebo spéíše prostřelovací originál a až poté jej vyměnit za vybraný piercing. Chirurgická ocel ale nesmí podle nařízení EU předat více niklu než 0,2 um/cm2, což je tak malé množství, že by žádná reakce proběhnout neměla. Navíc prvotřídní chirurgická ocel použitá pro naše šperky je vždy povrchově upravená, a tudíž nezávadná.

Vedle kvality vede u šperků hlavně design

Naše šperky značky Coquette, podobně jako např. šperky Morellato, jsou vyrobeny z prvotřídní chirurgické oceli výše uvedené třídy, a proto jsou velmi hladké a lesklé. Coquette šperky se ovšem ještě vyznačují velmi neotřelým a jedinečným designem. Některé z nich jsou navíc osázené zirkonykrystaly Swarovski elements, perlami či křišťálovými kamínky. Prodáváme také soupravy neboli sety šperků z chirurgické oceli, sestavené z náhrdelníků, náramků, náušnic a prstýnků. Soupravu šperků lze vždy ještě doplnit i prstýnky na nohu, řetízky, přívěsky z chirurgické oceli či manžetovými knoflíčky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post