contact@aurenis.cz

Co dělá epoxidová vrstva na špercích?

Co to je epoxidová vrstva na špercích? Jedná se o povrchovou úpravu, která chrání šperk před poškozením a případně zčernáním, což platí zvláště u stříbrných šperků. S touto úpravou se velmi často setkáte u šperků značky Tribal, ale i u ostatních značek Inori, Cutie Jewellery či naší vlastní značky šperků Coquette.

Transparentní film zejména u šperků s kamínky, krystaly či zirkony

Průhledná vrstva na šperku v lesku nebo matu připomíná tenoučké sklo, na rozdíl od něhož je ale mnohem a mnohem lehčí. Epoxid je vlastně transparentní licí a rychle vytvrzující pryskyřice, která se používá pro zalévání a vytváření různých dekoračních i jiných předmětů, u šperků pak k zalévání a pevnostnímu lepení všech jejich částí. Doba vytvrzení epoxidu závisí na zpracovávaném materiálu, tedy na co je aplikována, a na teplotě prostředí. Tuhne minimálně 6 až 10 hodin a pak se musí nechat šperk v ležaté poloze dalších 24 hodin. Po vytvrzení má tato vrstva stejný index lomu jako sklo, takže se mu skutečně v něčem vyrovná.

Proč se epoxid nanáší na šperky?

Epoxidová pryskyřice má zajistit šperkům dlouhodobou ochranu po všech stránkách, např. proti poškrábání a hlavně ztrátě či vypadnutí dekorativních částí, jako jsou kamínky, krystaly Swarovski elements, zirkony apod. Logicky tak šperky chrání i před různými nečistotami. Nanáší se na šperky ručně, a to na všechny kovové části včetně dekorací a také na všechny barvy kovů, od žlutého, růžového, bílého zlata, stříbra až po bižuterii či chirurgickou ocel.

Poznáme epoxidovou vrstvu na špercích pouhým okem?

Nanesená vrstva epoxidu vytváří velmi jemný lesklý film, který většinou pouhým okem nevnímáme. Je to velmi hladká látka, která by neměla nijak ovlivnit odstín daného kovu šperku, ani barvu vloženého kamene, krystalu či zirkonu.

Z vlastní dlouhodobé zkušenosti se šperky z chirurgické oceli či stříbra, včetně pozlacených šperků, víme, že u barevných šperků je tento výsledek povrchové úpravy naprosto bezchybný. Pouze u zcela čirých kamínků se někdy stává, že můžeme epoxidovou vrstvu vnímat jako jemně nažloutlou. Skutečné posouzení nažloutlého odstínu se pak odvíjí spíše od individuálního estetického vnímání. Nicméně i u těchto čirých kamenů je barva vlivem ochranné povrchové vrstvy stálá a více se už nijak nemění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post