contact@aurenis.cz

Pečujte správně o své šperky

Ať máte šperky z jakéhokoli materiálu, mohou vás krášlit mnoho let. Aby se na nich léta užívání podepisovala co nejméně, přinášíme vám několik základních rad, jak o šperky správně pečovat, a zároveň informace o tom, čeho se vyvarovat.

Péče o šperky z chirurgické oceli

Naše šperky z chirurgické oceli jsou vyrobeny z certifikované nerezové chirurgické oceli vysoké jakosti s označením 316L (Steinless steel). Šperky z chirurgické oceli jsou mimořádně odolné proti většině vlivů. Nedochází k oxidaci, korozi nebo zčernání, chirurgická ocel je také hypoalergenní. Při ušpinění je můžete omýt vlažnou vodou, popřípadě použít mýdlo, pokud je potřeba. Jestli máte ocelový šperk s kamínky či drahými kameny, případně ocelové prsteny se Swarovski elements, musíte být velmi opatrní, lepené kamínky by mohly při styku s vodou vypadnout. Když si nejste jistí, že kamínky nepoškodíte, raději odneste šperk k vyčištění do klenotnictví. Na leštění šperků z oceli můžete použít také lešticí vatu na kovy.

U ocelových šperků byste si měli dávat pozor hlavně na to, abyste je nepoškrábali o tvrdé, ostré předměty. Dále zabraňte styku kamenů i šperků s chemickými a kosmetickými prostředky, jako jsou laky na vlasy, parfémy, tělová mléka či make-up.

Péče o šperky bižuterii

Bižuterie je náchylnější na různá poškození a časem také dochází k jejímu opotřebení. Doplňky z bižuterie čistěte pouze suchým, jemným hadříkem (například flanelovým) bez použití vody nebo čisticího prostředku.

Bižuterii odkládejte do šperkovnice nebo na poličku vždy tak, aby nebyla zapletená s jinými šperky. Některé bižuterní materiály (např. fimo) mohou také změnit barvu na slunci, schovávejte je tedy raději do šperkovnice, když je zrovna nemáte na sobě. Bižuterie by určitě neměla přijít do styku s vodou nebo chemikáliemi. 

Péče o stříbrné šperky

Péče o stříbro není nijak náročná, tento vzácný kov toho vydrží opravdu hodně. Vlivem znečištěného prostředí však dochází k oxidaci stříbra, což se projeví tak, že stříbrný šperk začíná černat. Nejedná se o kaz či závadu, černý nános jednoduše odstraníte. Doporučujeme vždy čistit a leštit stříbrné šperky pomocí přípravků k tomu určených, dají se zakoupit v drogériích nebo klenotnictvích a cenově se pohybují většinou kolem 30 Kč, přičemž slouží na vícero použití. U drahých šperků se též vyplatí odnést je k vyčištění do klenotnictví, kde je vyčistí ultrazvukem. K leštění stříbra existují také speciální utěrky a vaty, cena je jen nepatrně vyšší než u tekutých čističů. Raději se však nesnažte čistit stříbro kartáčkem a pastou (dle jednoho lidového moudra), abyste ho nepoškrábali.

Při náročnější manuální práci šperky pro jistotu odkládejte a snažte se zamezit styku s chemikáliemi a kosmetickými prostředky.

Na neopatrnou manipulaci se šperky všeho druhu a na mechanické opotřebení užíváním se nevztahuje záruka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post