Ocel nad zlato? Dá se to tak vůbec říct? Samozřejmě pouze v určitém smyslu. Ocelové šperky některými vlastnostmi ty zlaté sice předčí, ale nepleťte si pozlacený ocelový šperk s pravým zlatem. I když totiž mohou pro laika takové šperky vypadat na oko stejně, stejné nejsou. To si hned ukážeme.
Zlaté versus pozlacené ocelové šperky
1. Materiál šperků
Zlaté šperky bývají kromě samotného puncu většinou označené číslem 585/000 či počtem karátů, tedy ryzostí zlata. Například tedy 14karátové zlato je tvořeno nejen čistým zlatem (to by muselo být 24 kt), ale i příměsí dalších kovů. Výsledkem jsou tedy klenotnické zlaté slitiny – čím vyšší počet karátů, tím větší podíl zlata. Příměsí dalších kovů se pak dociluje také jiného lesku a tvrdosti samotného šperku. Každý zlatý šperk je tedy už hotová slitina.
2. Vrstvy šperků a odolnost
Pozlacený ocelový šperk má pak základ nejčastěji v oceli typu 316L a je povrchově upraven zlatem.
Ocelové šperky se zlatí žlutým či růžovým zlatem a zlacení probíhá tzv. IPG ionizací. Vznikne tedy teňoučká vrstva zlata na chirurgické oceli. Proto se pozlacené ocelové šperky nevyplatí příliš často leštit nebo škrábat či jinak poškozovat. Tenká vrstva pak je totiž náchylnější než samotná ocel a může se častým otěrem, dlouhodobým dennodenním nošením či ťuknutím o tvrdé předměty narušit.
3. Cena šperků
Na druhou stranu podle parametrů tvrdosti a odolnosti je na tom chirurgická ocel jednoznačně lépe než zlato. V naší poradně najdete podrobnější informace o dalších výhodách šperků z chirurgické oceli. Kromě delší životnosti je dalším velmi silným argumentem cena šperků. Zlaté šperky v porovnání s pozlacenými ocelovými jsou mnohonásobně dražší, a proto si jich zpravidla nemůžeme pořídit více, pro každou příležitost jiné náušnice, náhrdelník či set šperků.
4. Šperky a citlivost kůže
Šperky ze zlata jsou u většiny lidí (včetně dětí) velmi dobře snášeny, a to i při dennodenním či celoživotním nošení. Kůže některých z nás může být ale velmi citlivá a reagovat podrážděním i na kvalitní zlato. Chirurgická ocel se ovšem používá nejen na výrobu šperků, ale i přímo v chirurgii (odtud název) na výrobu operačních pomůcek či jiných zdravotnických předmětů. Proto lze tvrdit, že ocelové šperky jsou antialergenní a neměly by ve styku s kůží nijak reagovat.