contact@aurenis.cz

Stříbrné šperky – všechna pro i proti

Pořídit si stříbrné šperky, nebo raději vsadit na jiný kov? Zrazují Vás kamarádky slovy, že stříbro zčerná? Vědí také, že stříbro je antibakteriální a že tak odedávna chránilo lidi před infekcemi? Mrkněte do naší poradny na stručný přehled výhod i nevýhod stříbrných šperků, aby Vás pak již nic nepřekvapilo…

Všechna pro i proti u stříbrných šperků v bodech

Některé uvedené nevýhody stříbrných šperků se dají chápat také jako výhody či naopak. Záleží totiž na úhlu pohledu, což vysvětlujeme níže. Přehled výhod a nevýhod Vám ale může pomoci při rychlém rozhodování, zda si vybrat stříbrné šperky nebo raději volit šperky z chirurgické oceli.

Výhody stříbrných šperků

  • jemný bílý lesk stříbra – decentní půvab
  • neutrální barva – hodí se ke všemu
  • výběr a znamení luxusu
  • punc jako znak kvality
  • cenová dostupnost
  • antibakteriální kov
  • drahý kov – neztrácí na hodnotě, dobrá investice
  • šperky se dají upravovat

Nevýhody stříbrných šperků

  • černání stříbra
  • měkký kov
  • slitiny či napodobeniny
  • reakce stříbra (slitiny) s PH pokožky
  • bez povrchové úpravy lze poškrábat

Stříbrné šperky – jejich půvab, lesk i luxus

Stříbrné šperky se vyznačují svým jemným bílým leskem, který dokáže okouzlit svou decentností, nenápadností a barevnou neutralitou. Právě zářivý bílý lesk tolik lidi ke stříbru přitahuje, lze ho totiž doplnit jakýmkoli, třeba i výrazným outfitem nebo jej kombinovat s drahými kameny, barevnými skleněnými krystaly Swarovski Elements, zirkony či perlami. Můžete dát přednost klasickému stříbrnému šperku nebo objevovat jeho půvab v kombinaci s netradičním designem.

Stříbrné šperky byly vždy symbolem určité prestiže, luxusu a vkusu, i když za něj neplatíme tolik jako za zlato. Vsázelo se vždy na estetický dojem samotného stříbra. Všechny západní země po dlouhou dobu dokonce stříbrné šperky preferovaly kvůli jejich stříbrné barvě, která byla vnímána za čistou a neposkvrněnou.

Šperky dostupné pro každého

Stříbro jakožto vzácný kov neustále získává na popularitě. Nejen jako kov samotný, ale také mezi současnými trendy módních doplňků. Ať už jde o kolekce šperkůsetyprsteny, náušnice či náušničky pro miminka, přívěsky, náhrdelníky a náramky. Při výběru stříbrných šperků, na rozdíl od zlata, nemusíte tolik počítat, protože jsou cenově dostupnější a u nás v Aurenisu také mnohé z nich v akci. Nejoblíbenějšími hity jsou již dlouhou dobu stříbrné náušnice kruhy a kuličky, dále značky Tribal a Cutie Jewellery a stříbrné prsteny. Značky Tribal a Coquette Vás většinou přímo nadchnou, protože působí velmi luxusně.

Stříbrné šperky raději vždy s puncem

Pokud si pořizujete stříbrné šperky těžší než 3 g, měly by mít na sobě vždy vyryt státní punc ryzosti stříbra, který kontroluje Puncovní úřad ČR v Praze. Ten také určuje normy pro ryzost a zveřejňuje seznam grafických symbolů, tedy punců. Aurenis samozřejmě najdete mezi registrovanými e-shopy na webu úřadu, můžete si to sami ověřit.

Ryzost či také počet karátů udává podíl stříbra v celkovém objemu slitiny. Stříbrné šperky s číslem 925/000 obsahují z 1000 dílů slitiny 925 dílů ryzího stříbra, přičemž zbytek tvoří kovy, např. měď. Ty se přidávají do šperků proto, aby zlepšily některé jejich kvality – tvrdost, odolnost, barevnou stálost a další. Této šarži stříbra se někdy říká také sterlingové stříbro.

Povrchové úpravy stříbrných šperků

Stříbro je relativně velmi měkký kov a vyniká svou obrovnskou kujností. Z 1 kg stříbra lze vykovat až 2 km dlouhý drátek. Aby tedy stříbrné šperky nebyly tak náchylné k jakémukoli mechanickému poškození, často se povrchově upravují.

Rhodiované stříbrné šperky

Na dražší stříbrné šperky se dává vrstva rhodia, což je ušlechtilý kov ze skupiny platinových prvků. Má vysoký lesk, odolává vnějším vlivům (světlu, lidskému potu) a je velice stálý a pevný. Rhodiované stříbrné šperky jsou touto vrstvou chráněny, zachovávají si svůj lesk a mají vzhled bílého zlata.

Patinované stříbrné šperky

Vedle klasického rhodiování se na stříbrné šperky ještě používá tzv. patinace. Dnes se tato povrchová úprava běžně nepoužívá. Jedná se totiž o umělé vytvoření patiny na povrchu stříbrných šperků a vzniká tak dojem vzhledu starostříbra.

Údržba stříbrných šperků – jak  zabránit zčernání

zčernání stříbra dochází z různých důvodů. Zaprvé použití nekvalitní slitiny pro výrobu šperků s vyšším obsahem niklu či jiného kovu, zadruhé to může být reakce stříbra s kyselým PH pokožky u některých lidí, která způsobí oxidaci. Prvnímu je možné předcházet správným výběrem e-shopu se šperky, který je registrován na Puncovním úřadě, popřípadě lze při reklamaci upozornit na fakt, že by se mohlo jednat o nějakou výrobní vadu, což se stává ovšem pouze ojediněle. Druhému důvodu, tedy reakci stříbrných šperků s pokožkou lze zase zamezit právě povrchovými úpravami, tedy rhodiováním stříbra.

Vždy se ale případné zčernání dá odstranit několika způsoby. Přeleštění hadříkem na brýle nebo přímo na stříbrné šperky. Většinou je to jemná bavlněná látka, která nezanechává žádné chloupky ani čmouhy. Seženete ji v optikách či ve šperkařství. Někomu stačí i obyčejný kapesníček, je ale nutné zabránit poškození a výsledný efekt není zaručen. Chemické čističe z drogerií nebo klenotnictví se pak používají pro intenzivní čištění stříbra. Aplikují se ale výhradně pouze na stříbro, nikoli dekorace, jako jsou perly, krystaly, zirkony či jiné drahé kameny. Chemické čističe mohou mj. rozpustit lepidlo a kamínky pak lehce vypadnou.

Existuje také jednoduché domácí čištění za použití prášku do pečiva. Nezaručujeme ale žádný výsledek předem, pouze konstatujeme, že se o něm můžete dočíst. Prášek nasypete do horké vody v malém hrnci, kam jste předtím umístili alobal a na něm šperky. Reakce prášku se stříbrem je okamžitá a šperky po chvilince můžete jen osušit.

Další rady, jak pečovat o stříbrné šperky, najdete v naší poradně.

Pár zajímavostí o stříbře samotném

Cena stříbra byla v nejstarších dobách vyšší než cena zlata, a to kvůli obtížnosti těžby. Tato situace se může dokonce historicky opakovat ve chvíli, kdy se zásoby stříbra rapidně sníží. Někteří znalci drahých kovů tvrdí, že se tato doba vytěžení velmi brzy blíží, proto je nákup stříbra již nyní velmi strategický, neboť bude vzácné. Stříbro se stále hojně používá nejen ve šperkařství, ale také pro výrobu CD, DVD, plomb do zubů, fotografií, zrcadel, brýlí se zatmívacími skly aj., tudíž se nedá příliš nahradit. Pro svůj zvonivý zvuk se přidává i do zvonoviny a strunných nástrojů. A nezapomeňme ještě na stříbrné nádobí pro jeho antibakteriální účinky. Urození lidé totiž pili ze stříbrných pohárů také proto, aby se vyhnuli infekčním nemocem.

Stručné dějiny stříbra

Nejstarší  stříbrné předměty se nalezly už před 4 tis. lety v hrobech chaldejských králů. Za vlády Šalomouna se stříbro v Izraeli považovalo spíše za běžně dostupnou surovinu, nikoli drahý kov. Situace se pak ale otočila a na stříbře dokázali o něco později nejvíce zbohatnout Féničané, kteří kov těžili ve Španělsku a vyráběli z něho stříbrné lodní kotvy namísto měděných. Na území Čech se těžba rozvinula sice až během 13. a 14. století, i když jsme jej znali už dávno ze 7. století. V této době potom patřila i našě země mezi nejbohatší v Evropě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post