contact@aurenis.cz

Vhodná délka náhrdelníku

Proč vlastně náhrdelník? Bez šperků je jakýkoli outfit jen poloviční. Stále máte pocit, že něco chybí. A právě náhrdelník má sílu udat směr. Tvoří nerozlučnou dvojici s tím, co máte na sobě. Pojďme si tedy projít naše postřehy, které nám pomohou lépe se v náhrdelnících zorientovat.

Délka řetízku je základ

Důležitá je správná délka řetízku, respektive celého náhrdelníku i s přívěskem. Základem je zvolit rozdílnou délku náhrdelníku a obvodu výstřihu. Ale co to znamená prakticky? U stříbrného nebo zlatého řetízku doporučujeme délku 42 až 45 cm pro štíhlejší ženyPro silnější postavu pak 50 až 55 cm. Rozhodujeme se také podle typu přívěsku, který na řetízku budeme chtít nosit.

Drobný a jemnější přívěšek potřebuje spíše kratší řetízek, aby nepadal hluboko do výstřihu. Ztrácel by se z očí, a to by byla škoda. (Např. stříbrný přívěsek s perlou s jemným řetízkem najdete hned vlevo.)

Máte odvahu na výrazné, mohutnější přívěskyVypadají dobře na dlouhém řetízku , přibližně 60 až 70 cm. Váš styl s takovým šperkem rozhodně nebude tuctový. (Značkový přívěsek Tribal z chirurgické oceli vpravo je toho důkazem.)

A když kupujeme náhrdelník pro malou slečnu, dejme tomu desetiletou, volíme řetízek s délkou 30 až 40 cm.

Náhrdelník musí ladit k výstřihu

Dalším vodítkem je výstřih šatů, ke kterým budete řetízek či náhrdelník nosit.

Náhrdelník do výstřihu typu „V“

Výstřih šatů do „V“ je osvědčenou klasikou, sluší prakticky každé postavě. Řetízek by měl kopírovat linie výstřihu, umocní tak správné nasměrování pozornosti. Tohoto tvaru dosáhneme nejsnáze s přívěskem, který řetízek ukotví v požadovaném tvaru. Pohrajme si s náhrdelníkem tak, aby vytvořil na holé kůži dekoltu symetrickou kompozici.

Raději se vyhněme kulatému náhrdelníku; taková kombinace není promyšlená a vypadá rušivě.

Kulatý výstřih doplníme masivnějším řetízkem

Pokud máme rády řetízky jemné, tak proč ne, kulatý výstřih je univerzální. Halenku nebo tričko s výrazným vzorem doladíme už jen jemným šperkem.

Medailónek ke stojáčku nebo roláku

K halence se stojáčkem nebo k roláku nám bude slušet delší řetízek s přívěskem či medailónkem, který sahá až pod prsa. (Náhrdelník s přívěskem pro dva zamilované vlevo)

 Rolák přímo volá po statement náhrdelníku. A pak že ho nemáte k čemu nosit. (Pro inspiraci přikládáme obrázek masivního matného náhrdelníku z ušlechtilé oceli vpravo.)

Typy náhrdelníků 

I náhrdelníky se dají rozdělit do skupin, každá má své pojmenování.

Tak třeba collar – náhrdelník, který těsně obepíná krk. U společenským šatů s ním nešlápnete vedle. Nosí se také k výstřihu do „V“ a u šatů bez ramínek. Většinou má délku 33 cm; může se také doplnit prodlužovacím prvkem, aby neškrtil. Tak třeba collar  náhrdelník, který těsně obepíná krk. U společenským šatů s ním nešlápnete vedle. Nosí se také k výstřihu do „V“ a u šatů bez ramínek. Většinou má délku 33 cm; může se také doplnit prodlužovacím prvkem, aby neškrtil. Když vybíráte svůj první kousek, měl by být univerzální. Zvolte choker – spočívá na klíčních kostech, délka je asi 41 cm. Bude se hodit jak k běžnému dennímu oblečení, tak i ke společenským šatům. Náhrdelník, který sahá pod klíční kosti, nazýváme princess – má délku 45 cm. Takovým náhrdelníkem doplníme vysoký nebo středně hluboký výstřih anebo rolák. Matinée s délkou 60 cm je určen ke kostýmku nebo k halence. Jde spíše o dlouhý řetízek.

Jestli máte náladu na opravdu dlouhý řetízek, je tady opera. Jde o náhrdelník sahající klidně až k pasu, v délce zhruba 76 až 90 cm. Záleží samozřejmě na výšce postavy a na vašem záměru. Vytvoří nepřehlédnutelný kontrast s výstřihem, který do pasu většinou nebývá. Náhrdelník v délce opera můžeme také složit nadvakrát a nosit jako choker. Máme tak vlastně dva šperky v jednom.

Rope je náhrdelník s délkou více než 100 cm. Je velmi variabilní. Můžeme ho nechat jen tak splývat a ladně kopírovat naše pohyby, nebo obtočit kolem krku vícekrát v kaskádě. Velmi inspirativním tipem je nosit jej vzadu, k šatům se zcela odhalenými zády. Tady už budete aspirovat na módní ikonu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post